Ikony zdobią wnętrze naszej świątyni.
Autorami wszystkich ikon napisanych dla naszego kościoła są o. Bernard Alter OSB z Jerozolimy oraz prawosławne małżeństwo z Podlasia Jarosław i Joanna.
Krzyż
Jest niezwykłym dziełem sztuki. Umiejscowiony jest w absydzie kościoła, w centralnej części prezbiterium. Został on wykonany z najlepszych materiałów i barwników. Ma 4,60 m wysokości i 2,60 m szerokości. Bardzo mocno nawiązuje on do średniowiecznych krzyży włoskich. Obok krzyża znajdują się następujące postacie: Matka Boża, św. Jan (grupa Deesis), św. Maria Magdalena (patronka Zakonu Kaznodziejskiego) oraz setnik, który wyznał wiarę w Syna Bożego („prawdziwie, ten człowiek był Synem Bożym”).
Symbolika krzyża jest bardzo bogata. Chrystus wisi na krzyżu koloru niebieskiego. To znak otwartego nieba dla wszystkich ludzi. Nawiązuje to także do słów Jezusa z Ewangelii św. Jana: „Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we mnie – niech przyjdzie do mnie i pije. Jak rzekło Pismo: Strumienie wody żywej popłyną z Jego wnętrza” (J 7, 37–38). Ciało Jezusa jest jednocześnie umęczone (twarz) i uwielbione – to znak, że krzyż, choć związany z cierpieniem prowadzi do Zmartwychwstania. Możemy także zauważyć, że Jezus nie ma pępka – jest Nowym Adamem, bez grzechu. Z boku Jezusa płyną dwa strumienie – biały i czerwony, krew i woda, źródło sakramentów.
Krzyż osadzony jest na skale z czaszką Adama. To jego grób. Na ten grób spływają krople krwi Jezusa. To znak odkupienia Adama – pierwszego człowieka. Postaci obok krzyża oznaczają powszechność zbawczego działania Krzyża. Maryja – ta, która jako pierwsza doznała łaski zbawienia poprzez Niepokalane Poczęcie. Dalej św. Jan – reprezentant wszystkich uczniów Chrystusa. św. Maria Magdalena – nawrócona grzesznica i wreszcie setnik – poganin. W ten sposób Krzyż Chrystusa obejmuje sobą cały świat.
Ikona św. Dominika
- Postać św. Dominika w geście błogosławieństwa oraz z księgą Ewangelii w ręku.
- Sen o tym, że urodzi psa, trzymającego w pysku pochodnię. Pies ten biegnąć, rozświetla cały świat blaskiem Ewangelii. Stąd też łacińskie” domini canes” tłumaczy się jako „Psy pańskie”.
- Za za pieniądze kupuje jedzenie dla sierot.
- Sen o tym, że Dominik podtrzymuje walącą się Bazylikę św. Jana na Lateranie.
- Nakarmienie ich przez anioły.
- Wskrzeszenie siostrzeńca kardynała Stefana po upadku z konia. Cud ten miał wpłynąć na decyzję św. Jacka o wstąpieniu do Zakonu.
- Apostołowie zachęcili go, by na cały świat wysyłał swoich synów duchowych jako kaznodziejów.
- Był to początek istnienia Zakonu.
- Św. Dominik umiera 6 sierpnia 1221 r. w Bolonii, otoczony modlitwą zgromadzonych braci.
Ikona św. Jacka
- Św. Jacek trzyma w dłoniach Najświętszy Sakrament i figurę Matki Bożej.
- Było to w 1183 r. w Kamieniu Śląskim.
- Było to w 1221 r. w bazylice św. Sabinie na Awentynie w Rzymie.
- Przez św. Dominika do krajów słowiańskich.
- Zabiera ze sobą Najświętszy Sakrament i statuę Matki Bożej. Gdy wychodził ze świątyni, usłyszał głos Maryi, proszący, aby nie zostawiał Jej samej. Jacek wrócił do świątyni i wziął figurę Najświętszej Maryi Panny, która nagle stała się niewiarygodnie lekka.
- Przypisuje się Jackowi liczne wskrzeszenia dzieci, na pamiątkę czego o roku 17 sierpnia ma miejsce błogosławieństwo dzieci.
- Było to w okolicach Krakowa. Lud prosił Jacka o wsparcie i pomoc do Boga, a następnego ranka zboże na polach podniosło się. Od tego czasu na pamiątkę tego wydarzenia dominikanie święcą i rozdają kłosy pszenicy w święto św. Jacka – 17 sierpnia.
- Było to miejsce oddawania kultu pogańskim bożkom.
- W uroczystość Wniebowzięcia N.M.P. w krakowskim klasztorze, w otoczeniu braci.
Stacje Drogi Krzyżowej
Cykl ikon, przedstawiających najważniejsze uroczystości chrześcijańskie z kaplicy klasztornej
Ikona krzyża św. Katarzyny ze Sieny w kaplicy spowiedzi
Ikona Matki Bożej Znaku oraz ikony Archaniołów Michała i Gabriela
Ikona Jezusa Miłosiernego
Ikona Oblicza Jezusa
Fot. Tadeusz Poźniak, Marcin Mituś