Wraz z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zapraszamy 19 lutego o godz. 17:00 do Filharmonii Podkarpackiej na spotkanie z o. dr Ksawerym Knotzem OFMCap oraz prof. Zbigniewem Lwem-Starowiczem.
Nasz Klasztor jest współorganizatorem cyklu spotkań “Wielkie pytania w nauce”.
Wydawać by się mogło, że w XXI wieku seksualność nie ma już dla nas żadnych tajemnic. Wprawdzie zaczynamy rozmawiać o seksualności człowieka bez większego skrępowania, jednak nadal wierzymy w wiele fałszywych mitów, błędnych wyobrażeń i groźnych przekłamań na temat intymnych relacji.
Nie da się też ukryć, że zarówno nauka, kultura jak i religia przez wieki rozpatrywała płciowość człowieka jedynie w sztywnych kategoriach normy i patologii, spychając dążenie do wiedzy na temat ludzkiej seksualności do empirycznego podziemia. W konsekwencji seks stał się zagadnieniem kontrowersyjnym, wywołującym poczucie winy oraz wstydu, jednym z większych tabu w historii ludzkości. Być może, dlatego seksuologia do dzisiejszego dnia wzbudza tak duże zainteresowanie i emocje.
Jakie zatem są najczęściej powtarzane prawdy i mity na temat seksu? Czym jest seks i jakie tak naprawdę ma znaczenie w naszym życiu?
Zdefiniowanie pojęcia seksualności nie jest proste. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że zdrowie seksualne stanowi połączenie biologicznej, emocjonalnej, intelektualnej i społecznej sfery życia i jest ono konieczne do pozytywnego rozwoju osobowości, komunikacji i miłości. Nie da się go odseparować od emocji, poglądów, kultury, religii, nauki, opinii, relacji, bodźców, które wpływają na to, kim jesteśmy tu i teraz.
Papież Franciszek powiedział “Seksualność jest wspaniała – strzeżcie dobrze waszą tożsamość seksualną i przygotujcie ją na miłość, by umieścić ją w tej miłości, która będzie towarzyszyć wam przez całe życie”.
Na przestrzeni wieków różne było podejście do seksualności – od antycznej rozwiązłości i beztroski, poprzez silny wpływ chrześcijaństwa w czasach średniowiecznych na określenie norm, nakazów i zakazów dotyczących ciała, aż po czasy współczesne, w których tematyka seksualności coraz mocniej przebija się do sfery publicznej. Dlatego od czasu do czasu warto poddać krytycznej ocenie mity i stereotypy na temat seksualności człowieka i związków. Niektóre już się zdezaktualizowały, inne nigdy nie były prawdą. Pojawiły się też nowe poglądy i badania.
W czasie spotkania postaramy się zaprezentować wszechstronne i interdyscyplinarne podejście do zrozumienia płciowości człowieka. Zapytamy jak być szczęśliwą istotą seksualną oraz jak należy rozumieć seksualność w świetle etyki chrześcijańskiej? Na czym polega magia cyberseksu? I w końcu poszukamy odpowiedzi na pytanie: Co zrobić by seks był źródłem wielkiej radości, ale nie problemów; stanowił o sile człowieka, a nie był przyczyną jego słabości?