W nowym numerze miesięcznika “W drodze” o zmaganiach z wiarą. Nie tylko mistycy, ale również zwyczajni chrześcijanie borykają się z milczeniem Boga – doświadczeniem bolesnym, ale – jak przekonują autorzy tego wydania – pożytecznym. Maciej Biskup OP opowiada o kryzysach wiary oraz o tym, co zrobić, by były one budujące i służyły pogłębieniu relacji z Panem Bogiem. Krzysztof Pałys OP pisze o tym, że droga ciemności może być wyzwoleniem z egoizmu i dyktatury naszych potrzeb, Bertold Dąbkowski OCD – komentując pisma świętego Jana od Krzyża – tłumaczy, w jaki sposób odróżnić zsyłaną przez Boga próbę ciemności od zwykłego lenistwa czy obojętności w wierze. Wojciech Żmudziński SJ – komentując Księgę Hioba – podpowiada, żeby nie uciekać przed zadawaniem Bogu trudnych pytań, tłumaczy w jaki sposób (nie) towarzyszyć ludziom dotkniętym tragedią.
Druga część numeru poświęcona jest relacjom państwo – Kościół. Politolog ks. Piotr Mazurkiewicz odpowiada na pytania, czy możliwa jest chrześcijańska polityka i jak należy ją rozumieć, w jaki sposób Kościół powinien inspirować obywateli, czy polityk może głosować za niechrześcijańską ustawą i w jaki sposób polski Kościół może być manipulowany przez partie polityczne. Ks. Andrzej Draguła zastanawia się nad tym, jak duchowni powinni formować ludzi w nowych warunkach politycznych i społecznych, jak reagować, gdy bulwersuje nas niedzielne kazanie. Michał Mrozek OP, przywołując nauczanie Jana Pawła II, zastanawia się dlaczego państwo potrzebuje Kościoła, komentuje też kontrowersje związane z klauzulą sumienia i z oświadczeniem episkopatu w sprawie polityków głosujących za in vitro.
W numerze ponadto: wywiad Pauliny Wilk z fotografikiem Chrisem Niedenthalem, dokumentalistą przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej; opowieść Joanny Lamparskiej o jej poszukiwaniu skarbów i fascynujących odkryciach, m.in. w zapomnianych kościołach Dolnego Śląska; list biskupów argentyńskich na temat papieskiej adhortacji Amoris laetitia; Mateusz Przanowski OP o spotkaniach charyzmatycznych.
Polecamy także książkę dla dzieci pt. “Ścieżki świętego Dominika”, autorstwa
Jak wyglądał św. Dominik, jak się ubierał i jaką miał fryzurę?
Czy Dominik byłby DOMINIKIEM, gdyby nie proroczy sen jego mamy?
Jak zostać świętym? Sposoby modlitwy św. Dominika.
Dlaczego Dominikanów nazywa się „Psami Pańskimi”?
Tego wszystkiego dowiecie się, podążając wraz z autorką książki śladami św. Dominika. Poznacie miejsca związane z jego życiem i działalnością. Zrozumiecie, dlaczego postać świętego od tak wielu stuleci urzeka i fascynuje.