Kwietniowy numer miesięcznika “W drodze” pora temat potępienia i zbawienia.
Doszukiwanie się zła na każdym kroku i przesadna fascynacja zagrożeniami duchowymi mogą sprowadzić naszą wiarę na manowce. O tropicielach diabła i straszeniu z ambony mówi Wojciech Ziółek SJ. Dominik Jurczak OP zastanawia się, czy istnieje dobry lęk przed Bogiem, Jan Andrzej Kłoczowski OP kreśli granice między religią, magią i zabobonem.
Młodzi ludzie coraz częściej rezygnują z zawarcia małżeństwa lub odwlekają tę decyzję. Maciej Soszyński OP próbuje odpowiedzieć na pytania ile powinno trwać narzeczeństwo, jak przygotować się do ślubu. Psychoterapeutka Lena Wojdan demaskuje mity związane z zakochaniem i podpowiada skąd mieć pewność, że wiążemy się z właściwym człowiekiem.
W numerze także: rozmowa z Gaultierem Bèsem, francuskim ekologiem o tym, na czym polega proponowana przez papieża Franciszka ekologia integralna i dlaczego katolik powinien być konsekwentnym ekologiem.
Przypominamy historię, która stała się kanwą filmu – zdobywcy Oskara 2016 dla najlepszego filmu anglojęzycznego – Spotlight: śledztwo dziennikarskie w sprawie pedofilii w bostońskim Kościele katolickim.
Krzysztof Pałys OP pisze o kontemplacji, która nie jest zarezerwowana tylko dla mistyków, Mateusz Przanowski OP odpowiada, w jaki sposób rozpoznać, że działa w nas łaska Boża. Czytelnik znajdzie również – jak zwykle – recenzje, felietony i komentarze do niedzielnych czytań.
Polecamy wam także dwupłytowy album pt. “Alle psallite”, który został wydany przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Jest to album z pieśniami na Wielki Post i Wielkanoc. To drugi z albumów, jaki Fundacja przygotowała na jubileusz 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego. Pierwszy zawierał repertuar pieśni adwentowych i bożonarodzeniowych.
Na nowych płytach znalazły się m.in. tradycyjne pieśni pasyjne i paschalne, w tym kilka śpiewów związanych z tradycją zakonną: dominikański „Kantyk Katarzyny Ricci” – po raz pierwszy nagrany po polsku, a także franciszkańskie „Paschalis admirabilis” i benedyktyńskie „Ubi Caritas” – również w języku polskim.
Album „Alle psallite!” powstał dzięki pracy blisko 50 osób zaangażowanych w nagrania. Wzięli w nim udział zaprzyjaźnieni od lat z Fundacją autorzy muzyki kościelnej, prowadzący warsztaty liturgiczne, dyrygenci schol i śpiewacy. Wielu z nich jest doskonale znanych i wysoko cenionych w środowisku związanym z muzyką liturgiczną. Nagrań dokonano latem w Opactwie Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu.