Listopadowy numer miesięcznika „W drodze” stawia pytanie – „kiedy zaczyna się grzech?” Wierzący mają czasami kłopoty z rachunkiem sumienia lub spowiedzią, tym bardziej, że grzeszyć można również myślą i zaniedbaniem. O rozpoznawaniu granicy grzechu piszą: Michał Mrozek OP, Dariusz Kowalczyk SJ i Paweł Krupa OP.

Z okazji jubileuszu 800-lecia zakonu oo. dominikanów o współbraciach piszą: Czesław Bartnik OP wspomina zakon sprzed 60 lat; o wyzwaniach, które wciąż są przed wspólnotą – Ludwik Wiśniewski OP, o wspólnym świętowaniu rocznicy – Dominik Jurczak OP.

Decyzja papieża Franciszka o uproszeniu procedury stwierdzania nieważności małżeństwa wywołała kontrowersje. Ks. Adam Pawlaszczyk, oficjał katowickiego Sądu Metropolitalnego tłumaczy niejasności zapowiadanych zmian wyjaśniając, że nie mają one nic wspólnego z zamachem na sakrament małżeństwa.

Jan Kanty Pawluśkiewicz, twórca „Nieszporów Ludźmierskich” i muzyki do filmu „Papusza”, opowiada o swojej metodzie pracy i nowych fascynacjach. Prof. Eric Clarke, muzykolog z Oksfordu, odsłania tajniki psychologii muzyki.

Polecamy także książkę, autorstwa Elżbiety Wiater o św. Jacku – pierwszym polskim dominikaninie, patronie naszej parafii i klasztoru.

Święty Jacek – duchowy syn św. Dominika, od ośmiu wieków jeden z najskuteczniejszych orędowników, pierwszy polski święty, którego kult rozszerzył się m.in. na Azję i obie Ameryki.

Powołał do życia Zakon Kaznodziejski w Polsce, nigdy jednak nie był prowincjałem. Zakładał kolejne klasztory, ale nie osiadał w nich na stałe. Wybrał wędrowne kaznodziejstwo. Przemierzył wzdłuż i wszerz Polskę, Ruś i Prusy, głosząc Ewangelię poganom, schizmatykom, wszystkim potrzebującym.
Granice polityczne ani prawa fizyki nie stanowiły dla niego przeszkody. Uzdrawiał, wskrzeszał umarłych, uwalniał opętanych. Zmieniał oblicze Kościoła i całej Europy. Matka Boża obiecała mu, że zawsze go wysłucha, i wielokrotnie to udowadniała.

Jaką rolę w trzynastowiecznym świecie pełnił możny ród Odrowążów? Skąd wzięli się Domini canes – „Pańskie psy”? Co w cudownych żywotach Jacka jest faktem, a co legendą i dlaczego jego droga na ołtarze była tak długa?

Poznaj świętego, dzięki któremu dominikanie są wśród nas nieprzerwanie od ośmiuset lat.