Inicjatorem pomysłu jest ojciec Andrzej Kuśmierski, który studiował teologię w Hiszpanii. Jego przyjaciółmi byli zakonnicy z Ameryki Łacińskiej: Peru, Argentyny, Kolumbii, Hondurasu, Gwatemalii, itp. Polaka zafascynowało, że Latynosi chodzą na „świeckie imprezy” po to, żeby potańczyć. – Tańczą bez partnerów – opowiada o. Kuśnierski. – Wyczucie rytmu jest ich drugą naturą. PóĽniej tłumaczyli mi, że w ich krajach nie umieć tańczyć, to nie do pomyślenia. Bez tańca nie ma życia: świeckiego, lecz także duchowego. Ojciec Andrzej przyjechał do Rzeszowa w grudniu ubiegłego roku. Jako przeor i proboszcz parafii wprowadził naukę tańca w ramach zajęć duszpasterskich.

Kursy prowadzi Jerzy Tychanicz, dwukrotny wicemistrz Polski w tańcu towarzyskim. – Tańca uczę od 30 lat, ale to najbardziej oryginalna propozycja, jaka dostałem – przyznaje Tychanicz. – Byłem nią zaskoczony i natychmiast zacząłem szukać formuły dla tych kursów. Nie znalazłem niczego nowego. – Warunki są świetne – podkreśla instruktor – Przestronna świetlica, dobra akustyka. Nauczyciel tańca nie ukrywa swojego entuzjazmu. Jest zachwycony tym, że osoby duchowne szukają tak nietypowych form zbliżenia między ludĽmi. – Taniec wykorzystuje magnetyzm płci – to co zostało dane nam od Boga. Erotyzm to nic złego – podkreśla pan Jerzy. Ojciec Andrzej: – U nas taniec do niedawna oceniany był negatywnie. Kojarzył się z dyskoteką, piwskiem i prymitywnym podrywaniem. To nastawienie się zmieniło. Jest moda na dobry i piękny taniec.

Ten kto zainteresuje się tańcem, odkrywa własną cielesność. A wtedy odnosi się do siebie inaczej: szanuje siebie i bliĽniego. Ojciec Andrzej podkreśla: – Taniec kojarzony jest u nas ze sferą cielesną. A więc z czymś świeckim i grzesznym. To błąd. Człowiek uczy się bycia sobą właśnie poprzez ciało. To ono pozwala nam odnaleĽć się na tym świecie. Taniec buduje więzi, pozwala na wyrażenie uczuć i emocji. Poszerza horyzonty. Kursy odbywają się we wtorki. Program obejmuje tańce standardowe (walce, tanga, fokstroty), latynoamerykańskie (rumba, samba, cha-cha itp.) oraz dyskotekowe (disco – blues, disco – fox, rock-and-roll i inne). W trzech grupach uczy się około stu osób. Od gimnazjalistów i licealistów, poprzez studentów i pracowników naukowych po 50-latków.

Całe szkolenie podzielone jest na dwa etapy : początkujący i zaawansowany i opiera się o Światowy Program Taneczny. Koszt udziału w zajęciach to 75,-zł miesięcznie od osoby. Zapisy na miejscu przed rozpoczęciem zajęć.

Szczegóły na www.fantango.rzeszow.pl/

Kontakt:

Jerzy Tychanicz
tel. 17 865 40 65 / 606 850 371
e-mail: jerzy@tychanicz.com / wellnessjet@wp.pl